A gerinc, a gerincvelő kényes alkotóeleme az emberi szervezetnek. Sérüléseik sajnos a sportolóknál is előfordulhatnak, ezért nem lehet elégszer foglalkozni ezzel a témával. Legutóbb éppen Huszti Szabolcsnál merült fel a gerincsérv gyanúja, ami később szerencsére nem igazolódott. (sőt azóta már külföldi szerződésről is hallani!!)
Ez a betegség tulajdonképpen a csigolyák közötti porckorong (discus intervertebralis) előboltosulása a gerinccsatorna felé, ami nyomhatja a gerincvelőt, vagy az ideggyököket.
A discus két részből áll: belül lágy zselatinszerű anyag, a nucleus pulposus található, amit a lemezes szerkezetű, gyűrű alakú keményebb anulus fibrosus vesz körül. Ha a külső réteg rostjai megszakadnak, köztük a belső lágy rész előredomborodik, vagy súlyosabb esetben át is törhet rajtuk.
A tünetek ilyenkor: hirtelen erős, kisugárzó jellegű fájdalom, emellett érzés- és mozgászavarok. Utóbbiak megjelenési helye attól függően változik, hogy mely csigolyák magasságában alakult ki a sérv. Leggyakrabban az ágyéki 5. és keresztcsonti 1., illetve az ágyéki 4. és 5. között fordul elő a betegség.
A kivizsgálás során a röntgenfelvétel magát a gerincsérvet nem mutatja ki, inkább az egyéb társuló elváltozásokat lehet vele igazolni, vagy kizárni. Sokkal inkább használható és segíti a tájékozódást a CT és az MR vizsgálat, melyek nagy felbontásban ábrázolják az érintett területen a csontokat és a lágyrészeket egyaránt.
A kezelés többségében nem műtéti, 10-ből 9 esetben a konzervatív terápia is eredményt hoz. A teendők: nyugalomba helyezés fektetéssel, fájdalomcsillapítás, nem szteroid gyulladáscsökkentők és izomlazítók adása. Ez a módszer akkor alkalmazható sikerrel, ha a porckorongsérv még képes visszahúzódni. Ha már kizáródott, vagy szabadon helyezkedik el, elkerülhetetlen a beavatkozás. A műtéti ellátáskor speciális fektetést alkalmaznak a sebészi munka megkönnyítése érdekében, a bőrmetszést a háti oldalon kell végezni, ugyanis innen lehet legjobban megközelíteni a sérvet. Ha megtörtént a feltárás, előtűnik az előrenyomuló porckorong, amint bedomborodik a gerinccsatornába. Az operáció során nemcsak ezt távolítják el, hanem az egész belső, lágy részt, a nucleus pulposust. Ez azért lényeges, mert így a legkisebb a kiújulás valószínűsége. Az utókezelés speciális rehabilitációs központban, előre meghatározott kezelési terv szerint zajlik, melynek eredményeként a sportoló teljes felépülése várható.