A lőtt sebek a sérülések speciális fajtáját képviselik, megjelenésükben és kezelésükben is eltérnek a többitől. Mivel a fegyverek szerepet kapnak néhány sportágban, és szabadidőben is használhatjuk őket, nem haszontalan említést tenni a veszélyekről, tudnivalókról, teendőkről.
Lövési sérülés során a lövedék becsapódáskor bemeneti nyílást hoz létre, mögötte lőcsatorna alakul ki, végül a kimeneti nyíláson hagyja el (ha elhagyja) a szervezetet. A bemeneti nyílás átmérője a lövedék becsapódási felületével közel azonos. A lőcsatorna a lövedék emberi szövetekben megtett útja. Ennek fala nem egyenletes, mert a lövedék a lövés haladási iránya mellett erre merőleges forgó, illetve billegő mozgást is végez.
A kimeneti nyílás általában szabálytalan alakú és átmérője nagyobb, mint a bemeneti nyílásé. Vizsgálatkor nagyon fontos a be- és kimeneti nyílás pontos meghatározása, annak megállapítása, hogy életet veszélyeztet-e a sérülés?
Az ellátás függ attól, hogy mely emberi szövetet érinti a lövedék, és attól is, hogy kis, vagy nagyenergiájú lövésről van-e szó? Alapszabály, hogy a be- és kimeneti nyílást egyaránt ki kell metszeni. Ha lehetséges a lövedéket eltávolítjuk, bizonyos esetekben viszont – ha ez nagy kockázattal jár – ettől el kell tekinteni. Minden lövési sérülés szennyezettnek tekintendő, ezért sebellátás után a bőrt a gyulladásos szövődmény veszélye miatt azonnal, szorosra bevarrni tilos!
Ha csontsérülést észlelünk, azt a törések általános ellátási szabályai szerint kell kezelnünk. Ha a lövés ízületbe hatol, a kitisztítás után az ízületi tokot zárjuk (bevarrjuk), a bőrt azonban ilyenkor sem. Minden esetben tetanus elleni védőoltást kell adni, illetve csaknem mindig szükség van antibiotikus kezelésre a fertőzések megelőzése céljából. Izomsérülés esetén az elhalt, életképtelen izomszöveteket el kell távolítani.
Az ereket is érheti a lövedék. Ha lehetséges, helyre kell állítani (külön módszerrel meg kell varrni) a véredényeket, ha viszont (például végtagnál) olyan súlyos a roncsolódás, hogy ez nem tehető meg, és a kéz, vagy láb vérellátása nem működik, az amputatio is szóba jön. A csontok esetében is érvényes az a szabály, hogy minden életképtelen darabot el kell távolítani, mert azok gyulladást, fertőzést okozhatnak.
Mivel a lőtt sérülések komoly, akár végzetes károsodásokat okozhatnak, nem árt, ha óvatosak vagyunk a fegyverünkkel, akár élsportról, akár szabadidő sportról van is szó!