Infó a bejegyzésről:
2010. máj. 21.

KETTŐSHIBA – a gerincsérv és kezelése

Nemrég még úgy tűnt, elkerülhetetlen a műtét Mandula Petránál, kiváló teniszezőnknél, akinek dereka ismét megsérült. Végül szerencsére a szakemberek úgy döntöttek, hogy elegendő lesz a konzervatív kezelés. A gerincsérv a csigolyák közötti porckorong (discus intervertebralis) elődomborodása a gerinccsatorna felé, ami nyomhatja a gerincvelőt, vagy az ideggyököket.

A discus két részből áll: belül lágy zselatinszerű anyag, a nucleus pulposus található, amit a lemezes szerkezetű, gyűrű alakú keményebb anulus fibrosus vesz körül. Ha a külső réteg rostjai megszakadnak, köztük a belső lágy rész előrenyomul, vagy súlyosabb esetben át is törhet rajtuk. A tünetek: hirtelen jelentkező erős fájdalom, mely kisugárzó jellegű, emellett érzés- és mozgászavarok alakulnak ki. Utóbbiak megjelenési helye attól függően változik, hogy mely csigolyák között alakult ki a sérv. Leggyakrabban az ágyéki (lumbalis) 5. és keresztcsonti (sacralis) 1., illetve az ágyéki 4. és 5. között fordul elő a betegség. A kivizsgálás során a röntgenfelvétel magát a gerincsérvet nem mutatja ki, inkább az egyéb társuló elváltozásokat lehet vele igazolni, vagy kizárni.

Sokkal jobban használható és informatív ebben az esetben a CT és az MR vizsgálat, melyek részletgazdagon ábrázolják az érintett terület csontjait és a lágyrészeit egyaránt. A kezelés nagyobb százalékban nem műtéti, 10-ből 9 esetben a konzervatív terápia is eredményt hoz. Ez a következőkből áll: nyugalomba helyezés fektetéssel, fájdalomcsillapítás, nem szteroid gyulladáscsökkentők és izomlazítók adása. Ez a nem operatív módszer akkor alkalmazható sikerrel, ha a porckorongsérv még képes a visszahúzódásra. Ha kizáródott, vagy szabadon helyezkedik el, elkerülhetetlen a műtét.

A műtőasztalon speciális fektetést alkalmaznak a könnyebb megközelíthetőség érdekében, a bőrmetszést a hátsó oldalon kell végezni, ugyanis innen lehet legkönnyebben elérni a sérvet. A feltárás után jól látható az előrenyomuló porckorong, amint bedomborodik a gerinccsatornába. A műtét során nemcsak ezt, hanem az egész belső, lágy részt, a nucleus pulposust is el kell távolítani. Erre azért van szükség, mert így a legkisebb a kiújulás valószínűsége.

Az utókezelés speciális rehabilitációs centrumban, meghatározott kezelési terv szerint zajlik, mely végül meghozza a várt eredményt: előny újra a sportolónál!


hozzászólások

KETTŐSHIBA – a gerincsérv és kezelése bejegyzéshez 6 hozzászólás

  1. 1
    2011. Már. 21. | Válasz erre »

    Kedves dr. Boross!

    Már beszéltünk telefonon még a Rádiós korszakod alatt, de ennek a cikknek olvasása, amely felkeltette az érdeklődésemet szeretnék kérdezni, ha lehet? Férjem már több, mint 1 éve járkál öorvoshoz és nem tudnak mondani semmit a panaszára. A jobb combjában már egyre rövidebb gyaloglás, már csak séta esetén is görcsös fájdalom áll bele. Csináltak már CT-t, MR-t, de egyik szakrendelő sem foglal állást és nem ad semmiféle kezelést sem. A cikked olvasása közben merült fel bennem a gyanú, hogy okozhatja ezt a most már nagyon zavaró és a mozgásban gátló fájdalmat egy esetleges, rejtett gerincsérv is? Ha időd engedi, kérlek, légy szíves válaszolj a kérdésemre, esetleg javasolnád, hogy még hova fordulhatnánk?

    Köszönöm a lehetőséget, további sok sikert a munkádhoz!

    Üdvözlettel: Horváth Éva

    • 2
      2016. nov. 27. | Válasz erre »

      Nekem furcsa, hogy valaki több hete tapasztal fájdalmat és mégsem firdul orvoshoz.
      Ez gyakori?
      Miért várnak az emberek az utolsó pillanaitig?

      • 3
        2016. dec. 01. |

        Kedves Tibor! Sajnos sokan reménykednek abban, hogy majd “magától” elmúlik a fájdalom. Pedig a helyes az lenne, ha a páciensek panaszaikkal időben jelentkeznének az illetékes szakrendelésen!

  2. 4
    Tímea
    2015. Júl. 03. | Válasz erre »

    Tisztelt dr.Boross .
    Segítséget szeretnék kérni hogy ön szerint kellene e orvoshoz fordulnom a problémámmal vagy elmúlik magától ? Egy ideje jelentkezett egy olyan lábfájdalom ami elindul a farpofából és a comb elülső részén végighaladva egész a lábfejig halad,mindez lefekvás után kezdődik mikor oldalfekvésben vagyok ( a hátamon nem tudok vagyis csak nehezen tudok aludni bár abban a pozicióban megszünik a fájdalom )A fádalom enyhe és birható egy idejig de fokozatosan erősődik .Körülbelül másfél hónapja pedig a bal farpofában egy erős szüró fájalom jelentkezett ami pár nap után elmult .Kérdés mi okozhat ilyet ?
    Válaszát előre is köszönöm Tímea

    • 5

      Kedves Tímea! Javaslom, mindenképpen forduljon orvoshoz, keressen fel egy ortopédiai szakrendelést. A fájdalom oka tobb minden lehet, ezért szükséges a kivizsgálás. Üdvözlettel: Dr. Boross

  3. 6
    Eszter
    2016. nov. 27. | Válasz erre »

    Kedves Dr.Boross!

    Kizáródott sérvet (L5-S1)igazolt MR vizsgálatom jelentős ideggyöki nyomással, (diszlokálja a gyököt). Orvosom műtétre jegyzett elő. Két kérdésem van, van még esély a műtét elkerülésére?
    A műtét után jóga oktatóként fogok tudni tovább dolgozni?
    Nagyon szépen köszönöm válaszát: Eszter

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírek, érdekességek

A legjobb zenék, Dr. Boross kedvencei – már CD-n is!

2014. dec. 05.1 hozzászólás

A Dr. Boross kedvenceit tartalmazó válogatás CD-t az alábbi üzletekben és webáruházakban vásárolhatja meg: Lemezkuckó CD bolt – http://lemezkucko.hu/ Rockdiszkont CD bolt – http://www.rockdiszkont.hu/ CDBT … Tovább a bejegyzéshez »

Dr. Boross rendel!

2014. Már. 03.34 hozzászólás

Dr. Boross rendel – zenés műsorom 2011 és 2018 között volt hallható a Lánchíd Rádióban, minden hétköznap délután, 2 és 4 óra között! A hatvanas, … Tovább a bejegyzéshez »

Várom Önöket magánrendelésemen!

2014. Már. 03.4 hozzászólás

Szeretettel várom kedves jelenlegi és leendő Pácienseimet ortopéd,- kéz- és baleseti sebészeti magánrendelésemen! Az Affidea Mammut Egészségközpontban a mozgásszervi betegségek korszerű vizsgálatát és kezelését biztosítom … Tovább a bejegyzéshez »