Legelőször ismerkedjünk meg a fizioterápia fogalomrendszerével: A szó első része a görög füzosz szóból ered, ami természetet jelent, a fizioterápia tehát a természet energiáit használja a gyógykezelésben. A fizikoterápia már szűkebb fogalom, ebben az esetben kizárólag fizikai energiákkal történik a kezelés.
A fizikoterápia további területekre osztható. 1. A bevitt energiák szerint: elektroterápia (kis- és középfrekvenciás), magnetoterápia, mechanoterápia (gyógytorna, masszázs, ultrahang, stb.), hidroterápia, balneoterápia (termális ásványvíz használata), fototerápia (lézer, ultraibolya sugárzás, stb.), termoterápia (infravörös sugárzás, hőkezelések, iszapkezelések, stb.), klímaterápia (gyógyklíma, barlangkezelés), inhalációs terápia, dietétika.
A különböző kezelési módok között természetesen vannak átfedések. A fizioterápia direkt és reflexes úton fejti ki hatásait. Előbbi esetben az alkalmazás helyén mutatkozik az eredmény, a távoli hatásokban pedig az idegrendszer által közvetített reflexeknek van döntő szerepe. Milyen főbb hatásai vannak a fizioterápiának? Fájdalomcsökkentés, gyulladáscsökkentés, vérbőség-fokozás, izomlazítás, izomerősítés, mozgásjavítás, ezenkívül még néhány további specifikus hatás.
Fontos megjegyezni: a legfontosabb a gyógytorna, illetve mozgásterápia, ezeket egészíti ki a többi módszer. Az egyes kezelések további felosztása a következő: a kisfrekvenciás elektroterápiához tartozik a galvánáram kezelés, ami tulajdonképpen konstans egyenáram és elsősorban fájdalomcsillapító hatása van.
A szelektív ingeráram impulzusáram, ami izomösszehúzódást okoz, lényege a károsodott izom ingerlése. A magnetoterápia folyamatos és pulzáló mágneses erőterek használatát jelenti, többek között a csontheg képződés fokozására használatos. A mechanoterápia, gyógytorna pontos előzetes vizsgálat alapján összeállított mozgásgyakorlatokból áll. Lehet megelőző, gyógyító és helyreállító hatású. Más szempontból a tornakezelés lehet aktív (a sérült mozgatja a végtagot, izmokat), vagy passzív (a gyógytornász mozgat, tornáztat).
Az ultrahang mechanikai hullám, ami rezgésbe hozza a szöveteket, és úgynevezett molekuláris mikromasszázst eredményez. Végezhető víz alatt is, szövetlazítás, fájdalomcsillapítás, izomlazítás, értágítás érhető el vele. A hidroterápia a víz fizikai hatásait (felhajtóerő, nyomás, hőmérséklet) használja ki. A beteg a vízben könnyebben mozog, a víz hidrosztatikai nyomása pedig elősegítheti az ízületi és egyéb folyadékgyülemek felszívódását.